Základní škola Ústí nad Labem,
E. Krásnohorské 3084/8, příspěvková organizace

FAKULTNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA S BILINGVNÍ VÝUKOU A ROZŠÍŘENOU VÝUKOU JAZYKŮ

Česky English Deutsch Français

 

Univerzita J. E. Purkyně

 

ZŠ E. Krásnohorské pro Domov pro seniory Dobětice
 

2. fáze

Projekt na podzim vstoupil do své druhé fáze. Více naleznete v odkazech zde.

1. fáze

Barevný svět mezi generacemi - stejnojmenný projekt, díky kterému si babičky a dědečkové z Domova pro seniory Dobětice užijí krásný výhled, a který zároveň nabídne mladé generaci proniknout do světa seniorů. Více naleznete v odkazu zde.

Fotografie z projektu naleznete zde.

BAREVNÝ SVĚT MEZI GENERACEMI

Projekt se zaměřuje na interakci mezi generacemi – žáci základní školy a klienti Domova pro seniory.
 

Na základě společných aktivit, zaměřených na zvelebení prostředí Domova pro seniory, projekt nabídne seniorům smysluplné využití jejich času, prohloubení pocitu sounáležitosti a potřebnosti, což bude mít zásadní vliv na jejich zdraví a kvalitu života. Mladá generace bude mít naopak příležitost naučit se něco nového, poznat starší generaci a v neposlední řadě se žáci učí úctě ke stáří a pochopení základních etických norem.
 

Projekt by měl trvat cca 1 rok a je rozdělen na dvě základní části.

V první části budou žáci pod dohledem pedagogů a za aktivní účasti seniorů zdobit kresbami betonovou zeď, na kterou klienti domova, mnohdy již upoutaní na lůžku, po většinu svého dne hledí ze svých pokojů. Betonová zeď, dlouhá cca 40m a vysoká 2,5 – 4m, je v bezprostřední blízkosti oken pavilonu. V letních měsících poskytuje zeď příjemný stín a chládek. Klienti zde proto tráví čas a prochází tudy i na zahradu. Před vybarvením zdi bude provedena penetrace a následně proběhne výzdoba fasádními barvami.
 

Druhá část projektu je zaměřena na zlepšení interiéru chodeb a pokojů. Klienti s pomocí studentů a pedagogů namalují různými technikami obrazy, jak podle předlohy, tak dle vlastní fantazie. Žáci budou pravidelně docházet do domova seniorů ve svém volném čase a to vždy pod dohledem pedagogů.
 

ETAPY:
1. Seznámení klientů DPS s projektem a výběr témat – návrhů maleb (duben 2020)
2. Práce na zkrášlení betonové zdi (květen – říjen 2020)
3. Výzdoba interiéru – malování obrazů (říjen 2020 – březen 2021)
4. Zhodnocení projektu na společné schůzce všech účastníků (březen 2021)