BAREVNÝ SVĚT MEZI GENERACEMI

Projekt se zaměřuje na interakci mezi generacemi – žáci základní školy a klienti Domova pro seniory.

Projekt je podpořen nadací ČEZ

Na základě společných aktivit, zaměřených na zvelebení prostředí Domova pro seniory, projekt nabídne seniorům smysluplné využití jejich času, prohloubení pocitu sounáležitosti a potřebnosti, což bude mít zásadní vliv na jejich zdraví a kvalitu života. Mladá generace bude mít naopak příležitost naučit se něco nového, poznat starší generaci a v neposlední řadě se žáci učí úctě ke stáří a pochopení základních etických norem.

Projekt by měl trvat cca 1 rok a je rozdělen na dvě základní části.

V první části budou žáci pod dohledem pedagogů a za aktivní účasti seniorů zdobit kresbami betonovou zeď, na kterou klienti domova, mnohdy již upoutaní na lůžku, po většinu svého dne hledí ze svých pokojů. Betonová zeď, dlouhá cca 40m a vysoká 2,5 – 4m, je v bezprostřední blízkosti oken pavilonu. V letních měsících poskytuje zeď příjemný stín a chládek. Klienti zde proto tráví čas a prochází tudy i na zahradu. Před vybarvením zdi bude provedena penetrace a následně proběhne výzdoba fasádními barvami.

Druhá část projektu je zaměřena na zlepšení interiéru chodeb a pokojů. Klienti s pomocí studentů a pedagogů namalují různými technikami obrazy, jak podle předlohy, tak dle vlastní fantazie. Žáci budou pravidelně docházet do domova seniorů ve svém volném čase a to vždy pod dohledem pedagogů.

ETAPY:
1. Seznámení klientů DPS s projektem a výběr témat – návrhů maleb (duben 2020)
2. Práce na zkrášlení betonové zdi (květen – říjen 2020)
3. Výzdoba interiéru – malování obrazů (říjen 2020 – březen 2021)
4. Zhodnocení projektu na společné schůzce všech účastníků (březen 2021)

Dál barvíme svět

Během podzimních prázdnin pokračovala spolupráce ZŠ Elišky Krásnohorské a Domova pro seniory Dobětice.
Žákyně druhého stupně, společně s paní učitelkou Ponížilovou a asistentkou Brablecovou, pracovaly na výzdobě chodby oddělení Duha. Společně s vedením domova byl zvolen motiv Mandal, který je součástí arteterapie. Tento motiv byl původně součástí indického náboženství a posledních několik let se těší velké oblibě i u nás. Mandaly jsou populární pro svůj harmonizující efekt, jenž přispívá ke zklidnění duše.
Nejprve bylo potřeba motivy předkreslit fixou na zeď a poté vymalovat. Práce to byla mravenčí, přesto se jí děvčata chopila s chutí a pečlivostí. Dříve prázdná chodba se barevnými mandalami rozzářila.
Příjemným zpestřením a milým překvapením bylo, že pomoci přišly i bývalé žákyně této školy.
Podzimními prázdninami se však výzdoba chodby neukončila, ale bude nadále pokračovat během následujících víkendů. Vše bohužel závisí na vývoji epidemiologické situace.

Napsali o nás: zde.

Fotogalerie: zde

Učíme se a tvoříme společně

Žáci třídy 8. C psali v rámci hodiny slohu charakteristiky fiktivních skřítků. Protože byly některé práce moc hezké, zdálo se nám škoda, aby pouze ležely na poličce v kabinetě. Rozhodli jsme se jimi udělat radost našim mladším spolužákům v 1. a 2. třídě.
Prvňáčkům zpříjemnilo čtení a kreslení obrázků jedno odpoledne v družině. Žáci 2. A se při četbě a kreslení také dobře bavili. Jejich obrázky jsou opravdu kouzelné. A jejich větší kamarádi osmáci měli radost, že jejich texty měly takový úspěch.

Proto jsme se rozhodli zpříjemnit a prozářit den také babičkám a dědečkům v Domově pro seniory v Doběticích. Doufáme, že budou mít z obrázků a textů stejnou radost a že jim pomohou přečkat těžké období.

ZŠ E. Krásnohorské pro Domov pro seniory Dobětice

3. fáze

Během dvou sobot žákyně 8. A a 9. C malovaly obrazy na vnitřní výzdobu DD Dobětice. Více ve fotogalerii zde.

2. fáze

Projekt na podzim vstoupil do své druhé fáze. Více naleznete v odkazech zde.

1. fáze

Barevný svět mezi generacemi - stejnojmenný projekt, díky kterému si babičky a dědečkové z Domova pro seniory Dobětice užijí krásný výhled, a který zároveň nabídne mladé generaci proniknout do světa seniorů. Více naleznete v odkazu zde.

Fotografie z projektu naleznete zde.

barvimesvet.jpg