Základní škola Ústí nad Labem,
E. Krásnohorské 3084/8, příspěvková organizace

FAKULTNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA S BILINGVNÍ VÝUKOU A ROZŠÍŘENOU VÝUKOU JAZYKŮ

Česky English Deutsch Français

Facebook - Instagram - Eshop

Univerzita J. E. Purkyně

 

11. - 12. 6. 2020

Ostrá expedice – bronz

Tak tentokrát už naostro! V polovině června se uskutečnila ostrá expedice DofE pro naše „bronzové“ účastníky (dobrodružné žáky naší školy). Dvě skupiny se rozhodly překonat své fyzické a psychické limity a v oblasti Českokamenicka cíleně túrovat přírodou s badatelským úmyslem „lovit“ vzorky místní květeny.

První den se udál v duchu veselé nálady a pěkného počasí, nadšení a očekávání, orientace a dezorientace. Pod nohama dobrodruhů se rovinky měnily v kopečky, ty zase v kopce a ty pak v puchýře, odřeniny a otlačeniny. Po úspěšném rozbití stanů, deportaci klíšťat a nasycení hladových, vzplál táborový oheň pro potěchu oka a duše. Nocí se pak už jen linul unavený zvuk oddychujících a pochrupující dobrodruhů.

Druhý den, nutno říci, už tak veselý pro starší skupinu nebyl. Zatímco mladší skupina zvolila kratší trasu a mohla si dovolit pohodlné tempo, skupina starších, tušíce, co je čeká, vyrazila rychlým tempem z tábora. Bolístky z předešlého dne a poněkud zanedbaná předexpediční příprava si vybraly svou daň.

Nakonec se obě expediční skupiny dokázaly včas přesunout do cíle a spočinout ve stínu stromů a nádražního přístřešku, který předznamenával toužebně očekávaný vlak domů. Ke ztrátám na životech, s výjimkou několika klíšťat, naštěstí nedošlo a puchýře se brzy zahojí. A malé doporučení na závěr pro budoucí expedičníky: „Jeden za všechny a všichni za jednoho, jinak jde celá snaha skupiny do kytek.“

Mgr. Jan Jech

 

 

 

Příprava na dobrodružnou expedici

Dne 20. září jsme se sešli na školním hřišti se svými vedoucími. Přinesli jsme si s sebou vše potřebné vybavení, o kterém jsme předpokládali, že se nám bude na naší výpravě hodit  - batohy, spacáky, karimatky, oblečení a věci potřebné k táboření a vaření ve volné přírodě. Příprava na dobrodružnou expedici byla velmi důkladná. Naši učitelé se postarali o to, abychom byli co nejlépe připraveni na běžné i krizové situace. Činnosti, které jsme trénovali a probírali,  byly zejména stavění stanu, vaření, první pomoc, práce s mapou a balení batohu. Byla jsem mile překvapena,  jak zábavné to bylo.

                                                                                                          Bára Stříbrná, 8. A

 

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Zpráva o expedici DofE

Dne 3. 10. a 4. 10.  2019 se uskutečnila cvičná expedice DofE. Vše začalo na hlavním nádraží, kde se sešlo jedenáct účastníků, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Po zakoupení lístku jsme spolu nastoupili do vlaku a užívali si cestu. Naše skupina vystupovala dřív, a tak jsme se rozloučili s druhou skupinou. Naši vedoucí nám poskytli veškeré informace a předali mapu. Po prvních pěti minutách jsme si už chtěli dát přestávku, ale naše vůle byla silnější než lenost. Šli jsme krásnou podzimní krajinou, ani déšť nám nezkazil náladu. Po cestě jsme museli pořizovat fotodokumentaci současného stavu turistických tras v zadané lokalitě. Dělali jsme pravidelné přestávky na odpočinek a svačiny. Po šesti hodinách jsme dorazili na místo srazu s druhou skupinou a společně jsme se vydali na místo stanování do Kytlic. Když už jsme měli postavené stany, začali jsme připravovat teplé jídlo, každá skupina měla jeden vařič. Nikdo nezůstal hladový. Nejhezčím zážitkem z večera bylo společné posezení u ohně. Někteří opékali buřty. Zpívali jsme písničky a užívali si společné chvíle. Na druhý den jsme se sbalili, nasnídali a byli jsme připraveni k ukončení expedice. Výprava končila 4. 10. 2019 odjezdem do Ústí nad Labem.

                                                                                           Darja Bortnovská, 9. B.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg